Widok na dachy i drzewa Metropolis Park w Berlinie

Światło dzienne w środowisku miejskim

Przedszkole „Wolke 10” pokazuje, jak można zintegrować światło dzienne z nowoczesnymi przestrzeniami mieszkalnymi.

Więcej światła i powietrza w świetlicy „Wolke 10”

Widok na dachy Norymbergi i teren zewnętrzny świetlicy „Wolke 10” na dachu garażu

Podczas gdy projektowanie oświetlenia w budynkach od dawna koncentruje się przede wszystkim na generowaniu wystarczającej ilości światła dla danego zadania wzrokowego, dziś w równym stopniu dotyczy fizycznego wpływu na ludzi. Zastanawiasz się, dlaczego światło dzienne jest tak ważne w środowisku miejskim? Odpowiedź na to pytanie jest dość łatwa: światło dzienne wpływa nie tylko na nasz wzrok, ale także na nasz biorytm, zdrowie i wydajność. Wyzwaniem dla urbanistów i projektantów jest zatem zapewnienie wystarczającej ilości światła dziennego w nowoczesnych przestrzeniach mieszkalnych. Dzieje się tak dlatego, że wysoka i gęsta zabudowa miast zwykle wpuszcza do budynków niewiele naturalnego światła. Systemy wykorzystania światła dziennego wraz z systemami wentylacji, zapewniają więcej oświetlenia i powietrza w budynkach, tworząc przyjemną atmosferę mieszkania. Udanym przykładem jest: przedszkole „Wolke 10” w Norymberdze. Ale w jaki sposób można zintegrować więcej światła i powietrza w przedszkolu „Wolke 10”.?

Światło dzienne i świeże powietrze wzmacniają ciało i umysł

Światło działa na trzech poziomach: wizualnym, emocjonalnym i biologicznym. W przypadku ostatniego, w szczególności regulowane są funkcje naszego organizmu. W przeciwieństwie do światła sztucznego, światło dzienne odtwarza pełne, naturalne spektrum widzialnego promieniowania słonecznego. Zmienia się to w ciągu dnia i tym samym kontroluje nasz rytm dobowy i mówi organizmowi, kiedy powinien być aktywny lub kiedy powinien się regenerować. Jeśli rytm naszego, wewnętrznego zegara zostanie zaburzony z powodu nocnych zmian lub niewłaściwego oświetlenia, może to mieć negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Szczęśliwe dzieci śmieją się i tańczą w zalanym światłem dziennym przedszkolu

Przynajmniej dla wszystkich, którzy pracują w ciągu dnia, światło dzienne stanowi zdrowszą alternatywę. Z jednej strony sprzyja pracy i wydajności, z drugiej wzmacnia układ odpornościowy i poprawia jakość naszego snu. Drugim czynnikiem wpływającym na nasze ciało i umysł jest świeże powietrze. Odpowiedni dopływ świeżego powietrza jest niezbędny w budynkach, w których mieszkają lub pracują ludzie.

Szczególnie dzieci mogą najwięcej skorzystać ze źródeł energii światła dziennego i świeżego powietrza. Dzieje się tak, ponieważ naturalne światło i świeże powietrze sprzyjają rozwojowi dzieci. Więcej światła i więcej powietrza sprawia, że dzieci są uważniejsze i chętne do nauki oraz sprawiają, że maluchy czują się szczęśliwsze.

Świetliki jako zdrowa alternatywa

Natężenie oświetlenia ilustruje różnicę między światłem naturalnym, a sztucznym: na biurowym stanowisku pracy powinno ono wynosić co najmniej 500 luxów, aby widzieć wystarczająco dobrze. Z drugiej strony, na zewnątrz powinno ono wynosić do 100 000 luxów w słoneczny letni dzień i 3000 luxów w bardzo ponury, zimowy dzień.

Systemy światła dziennego mogą zapewniać naturalne światło również w ciemnych pomieszczeniach, przez cały rok. Często wystarczy, aby np. około 20 procent powierzchni dachu było wyposażone w okna do dachów płaskich. Ale nawet przy mniejszej powierzchni, świetliki zapewniają naturalne światło potrzebne do biorytmu i zdrowia przez wiele dni w roku.

Ponadto świetliki dachowe czy szklane dachy tworzą przyjemną atmosferę w pomieszczeniach jako naturalne napowietrzacze i wentylatory, a nawet zapewniają bezpieczeństwo w halach, w przypadku pożaru jako klapy dymowe i cieplne. Są zatem nie tylko codziennymi dystrybutorami energii, ale także, w nagłych wypadkach, mogą uratować życie.
 

Widok z okna dachowego na błękitne niebo

Jak wprowadzić światło dzienne do budynku

Dużo światła dziennego wpada do pomieszczenia przez okno dachowe umieszczone w połaci dachowej

Przedszkole „Wolke 10” w Norymberdze, od czasu swojej inauguracji w 2015 roku, zdobyło już kilka nagród architektonicznych: za lokalizację na prawie 17-metrowym parkingu wybudowanym w 1979 roku, w centrum Norymbergi oraz za koncepcję przekształcenia nieużywanej i nietypowej lokalizacji w idealną przestrzeń dla dzieci.

Podczas gdy przestronny plac zabaw na świeżym powietrzu i przeszklone ściany zapewniają dużo światła, okno do płaskich dachów LAMILUX FE zapewnia wystarczającą ilość światła dziennego we wnętrzach przedszkola. Dzięki niemu, z góry zostaje wpuszczone naturalne światło, a rama okna w kolorze pomarańczowym przenosi światło do pomieszczenia niczym ciepłe promienie słońca.
 

Dzieci leżą w zalanym światłem przedszkolu i wspólnie czytają książkę

Dyrektor przedszkola Cornelia Dommer, również przekonana jest o pozytywnym wpływie naturalnego światła na dzieci: "Na wyróżnienie zasługuje padające z góry światło. Rozjaśnia ono ciemny obszar pokoju, jednocześnie zastępując reflektory sufitowe". W rezultacie zapotrzebowanie na sztuczne światło znacznie spadło, co oczywiście zwraca się również w kosztach operacyjnych.

Ekspert podsumowuje: "To dobrze, że obecny trend w budowie żłobków zmierza w stronę dużej ilości światła dziennego. W ten sposób wprowadza się do budynku naturalny rytm dnia. Jest to również bardzo ważne, zwłaszcza dla dzieci". Aby dowiedzieć się, jak ważne jest światło dzienne dla rozwoju dzieci, przeczytaj artykuł „Ile światła dziennego potrzebuje dziecko?"
 

Więcej światła, więcej powietrza, więcej ochrony klimatu

Widok ze szklanego dachu budynku na błękitne niebo

Dzięki świetlikom więcej światła i powietrza może zostać zintegrowane z budynkami na obszarach miejskich. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na ludzi, ale także na przyrodę. Energooszczędne świetliki pomagają jednocześnie chronić klimat, ponieważ pozwalają oszczędzać energię w ukierunkowany sposób. Ochrona środowiska jest bliska sercu producenta światła dziennego LAMILUX od wielu pokoleń, dlatego wprowadza na rynek "Więcej światła, więcej powietrza, więcej ochrony klimatu” ofensywa klimatyczna z 2021 roku.