Napływ światła dziennego przez dach przemysłowy

Światło sztuczne czy dzienne - jaka jest różnica?

Każdy budynek potrzebuje źródła światła. Jednak, istnieją różnice pomiędzy światłem sztucznym, a światłem dziennym. Jak światło wpływa ludzi lub pomieszczenia, w których się znajdują?

Czym jest światło i dlaczego jest tak ważne dla człowieka?

Na ziemi, światło jest źródłem życia. Bez naturalnego światła słonecznego, rośliny nie mogłyby przeprowadzać procesu fotosyntezy, co skutkowałoby brakiem tlenu. Z pewnością, z własnego doświadczenia można powiedzieć, że jasne, letnie dni poprawiają nastrój, a szary, jesienny dzień ma zwykle negatywny wpływ na nasz nastrój.

Światło jest, więc czymś więcej niż tylko zjawiskiem fizycznym, jest czymś biologicznym, czymś fizycznym i czymś, co może znacząco poprawić nasze życie.

W poniższym przeglądzie znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat światła, światła dziennego, sztucznego oraz najważniejsze różnice związane z tym terminem w: architekturze, designie i oczywiście w psychologii.

Czym właściwie jest światło? – krótka definicja

Nawet z czysto fizycznego punktu widzenia światło nie jest takie proste do zdefiniowania, ponieważ jest ono zarówno falą, jak i cząstką. Przykładowo, termin ‘sztućce’ może kojarzyć się z widelcem, gdy jesz sałatkę, ale w przypadku gdy jesz zupę, pierwszym skojarzeniem będzie łyżka. Światło jest bardzo podobnym przypadkiem. Dokładna, fizyczna definicja ukryta jest za sposobem, z której perspektywy na nią patrzymy.

Z psychologicznego punktu widzenia, problem ze zdefiniowaniem światła nie jest istotny, jest jednak ciekawym efektem ubocznym enigmatycznego światła. Ponieważ doskonale wiemy, czym jest dla nas światło: jest ono jasne i dzięki niemu wyraźniej widzimy.

Wciąż jednak widzimy tylko niewielką część widma światła, z czego większość tego, co Słońce wysyła do nas osiem minut później – osiem minut świetlnych to nasza gwiazda macierzysta z Ziemi – pozostaje niewidoczna dla ludzkiego oka. Włącza się w to podczerwień o niskiej częstotliwości, a także promieniowanie ultrafioletowe o wysokiej częstotliwości.

Fakt ten jest ważny, aby zrozumieć, dlaczego światło dzienne i sztuczne zasadniczo się różnią. Sztuczne światło emituje w znacznie węższym zakresie niż słońce. Jednak ze względu na fantastyczną zdolność kompensacyjną naszych oczu i brak percepcji poza widzialnym spektrum, na pierwszy rzut oka, pozostaje to dla nas ukryte.

Dla naszego sensorycznego postrzegania różnych źródeł światła ważna jest jego intensywność – jasność – oraz skład widmowy – jako barwa światła. Ponieważ są to również decydujące czynniki dla interakcji umysłu i jakości światła.

Same promienie światła nie są widoczne dla ludzkiego oka, z tego powodu temat związany z widocznością światła jest bardzo rozbieżny. W rzeczywistości nie widzimy nic poza światłem: każdy kolor, który postrzegamy, jest tylko odbiciem światła w przestrzeni. Tak więc światło towarzyszy nam codziennie i jest wszędzie wokół nas.

Światło sztuczne, a światło dzienne – jaka jest różnica?

Istnieje kilka istotnych różnic między naturalnym światłem dziennym a światłem sztucznym. Najważniejsze są tutaj intensywność i widmo. Pełne spektrum światła można znaleźć tylko w świetle dziennym, chociaż jasne światło słoneczne nie jest absolutnie do tego konieczne.

Nawet pochmurny, zimowy dzień nadal zapewnia lepsze światło niż jasne oświetlenie biurowe. To właśnie naturalne światło dzienne nie tylko poprawia nastrój i pomaga organizmowi wytwarzać witaminę D, ale jest również lepsze dla oczu i naszej produktywności.

Czcionki są łatwiejsze do odczytania, a kolory łatwiejsze do rozróżnienia w świetle dziennym niż w świetle sztucznym. Poza tym nasze oczy nie męczą się tak bardzo, jak przy świetle lampy. Biała barwa światła południowego słońca lub pochmurnego dnia jest raczej chłodna i zapewnia wyraźne i niefiltrowane postrzeganie kolorów.

Graficzne widmo światła dziennego a światło sztuczne

Tę ostatnią – czyli barwę światła w Kelwinach – mogą imitować niektóre sztuczne lampy. Zimne lub neutralne, białe światło może sztucznie wywierać podobny wpływ na wewnętrzną aktywność jak światło dzienne, a jest to jeszcze bardziej widoczne w przypadku lamp o pełnym spektrum. Tych źródeł światła nie można jednak porównywać do światła dziennego, ponieważ brakuje im niezbędnej intensywności i naturalnej dynamiki. Naturalne światło jest zatem zawsze lepsze niż sztuczne.

Wewnętrzny zegar – światło jako naturalny budzik

Czym jest światło i dlaczego jest tak ważne dla człowieka? Można nie tylko zobaczyć, ale przede wszystkim poczuć, jak ważne jest światło dla przetrwania człowieka. Fazy czuwania i spoczynku człowieka zakotwiczone są w biologii i mogą być wspomagane w całkowicie naturalny sposób. Duże, jasne pokoje są zalane naturalnym światłem dziennym i uwalniają w umyśle hormony, które sprawiają, że jesteśmy bardziej czujni, aktywni i produktywni. Jest to idealne rozwiązanie nie tylko w miejscu pracy, ale także ma ono duże znaczenie dla szkół, szpitali i oczywiście w domu.

Sala konferencyjna ze sztucznym oświetleniem

Sala konferencyjna ze sztucznym oświetleniem

Sala konferencyjna z oświetleniem dziennym z góry i z boku

Sala konferencyjna z oświetleniem dziennym z góry i z boku

Możesz zobaczyć, jak dobrze światło dzienne wpływa na twoją produktywność nie tylko ze względu na pozytywne efekty, ale także z powodu negatywnych skutków. Nasz wewnętrzny zegar jest zsynchronizowany z naturalnym dniem, nasza produktywność rośnie w chłodniejszym i bardziej intensywnym świetle porannego słońca i maleje pod wieczór. W tym czasie, widoczne zaczynają być głównie cieplejsze partie czerwonawego, zachodzącego słońca, przez co hormony w naszym organizmie dają sygnał do pójścia spać. Jeśli jednak zbyt długo patrzysz wieczorem na smartfona, doświadczasz negatywnych aspektów wzajemnego oddziaływania biologii człowieka, a światła. Niebieskie światło z wyświetlaczy LED utrzymuje głowę w stanie czuwania przez nienaturalnie długi czas i powoduje zaburzenia snu.

Naturalne światło dzienne jest zatem najlepszym sposobem na wydajniejszą i zdrowszą pracę, ale nie wszystkie źródła światła są do tego w równym stopniu odpowiednie. Światło dzienne, w każdej postaci, przewyższa źródła sztucznego światła, jednak okna ścienne mogą często nie wystarczać. Zbyt mała ilość światła dziennego, zwłaszcza w większych pomieszczeniach, może przeniknąć przez ścianę w głąb pomieszczenia. Co więcej, okna ścienne uchwycą tylko część nieba. Odpowiednim rozwiązaniem powinno być światło z góry. Nawet niewielkie otwory świetlikowe dają taki sam efekt jak znacznie większe okna boczne i mogą z łatwością oświetlić całe pomieszczenie na ostatnich kondygnacjach lub w budynkach parterowych. 

I właśnie w tym miejscu rozwiązania LAMILUX pokazują swoją skuteczność.

Świetliki firmy LAMILUX – Spraw, aby każdy dzień był najjaśniejszy

Instalowanie rozwiązań oświetleniowych w budynkach biurowych czy halach przemysłowych stawia przed Tobą różne pytania ergonomiczne i architektoniczne. Świetliki firmy LAMILUX oferują odpowiednie rozwiązanie dla każdego typu budynku. Od świetlików dachowych i szklanych dachów po pojedyncze okna do dachów płaskich lub przemysłowe świetliki pasmowe — ekspert od światła dziennego tworzy naturalne i jednolite światło w Ttwojej nieruchomości, w której pracownicy mogą nie tylko lepiej wykonywać swoje zadania, ale także czuć się komfortowo przez cały dzień.

LAMILUX stawia na rozwiązania „szyte na miarę”, które łączą atmosferę, produktywność, wentylację, a nawet ochronę przeciwpożarową i które można doskonale zintegrować z dowolnym kształtem budynku

Dowiedz się o naszej różnorodnej ofercie produktów i pozwól nam przekonać Cię o naszych kompetencjach.

LAMILUX Glass Skylight FE

LAMILUX Glass Skylight FE

LAMILUX Glass Roof PR60

LAMILUX Glass Roof PR60

LAMILUX Rooflight F100 W

LAMILUX Rooflight F100

Światło jako niezbędny element w architekturze, projektowaniu i budownictwie

Bez światła nie ma życia – to prosta biologiczna prawda. Ale światło jest również „miękkim” czynnikiem w projektowaniu i konstrukcji w przypadku ekstremalnych rozmiarów projektu. Jasne pokoje wydają się większe i bardziej urokliwe, naturalne światło dzienne pomaga nam się skoncentrować i tworzy hormonalną podstawę dla zdrowego umysłu i zrównoważonego rytmu dnia i nocy.

Dlatego, oświetlenie należy pozostawić profesjonalistom i w razie jakichkolwiek pytań chętnie zasięgnąć ich porady. Specjalista od świetlików LAMILUX pokazuje, jak już na etapie planowania zintegrować światło dzienne z budynkiem lub jak najłatwiej doposażyć eleganckie okna do płaskich dachów. Wysokiej jakości świetliki firmy LAMILUX ułatwiają codzienną pracę Tobie i Twoim klientom oraz łączą wymagania architektoniczne z estetyką projektu