dzieci bawiące się w ośrodku opieki dziennej

Ile światła dziennego potrzebuje dziecko?

Światło dzienne jest bardzo ważne dla rozwoju naszych dzieci. Dyrektor przedszkola Manuel Wohlrab wyjaśnia, co jest ważne w architekturze budynku przedszkola.

Światło dzienne w edukacji dzieci

Ponieważ najmłodsi spędzają dużą część swojego czasu w obiektach takich jak żłobki czy szkoły, ich architektura budynku powinna być nie tylko odpowiednia dla dzieci, ale powinna również pełnić funkcję edukacyjną. Manuel Wohlrab, szef LamiKita w Rehau, wyjaśnia, co jest ważne przy planowaniu takiego obiektu.

Światło dzienne oznacza pełną jakość życia

Manuel Wohlrab jest 40 letnim ojcem sześcioosobowej rodziny patchworkowej i mieszka na odrestaurowanej farmie pośród natury. Dzieci powinny mieć możliwość odkrywania i poznawania nowych rzeczy każdego dnia. Oprócz pełnej zaufania współpracy między wychowawcami, rodzicami i dziećmi, architektura odgrywa dla niego ważną rolę w osiągnięciu zamierzonego celu.

Dyrektor żłobka wyjaśnia, że: "Dzieci powinny czuć się komfortowo i bezpiecznie w pomieszczeniach placówki, ale jednocześnie personel powinien mieć wszystko na oku. Dzięki szklanym ścianom działowym w LamiKicie, jest to możliwe. W ten sposób dzieci mogą przez cały czas obserwować, co dzieje się w sąsiednich pokojach, a nauczyciele mają dobry wgląd w to co dzieje się na około". Odpowiedź Manuela Wohlraba do osób, które mogą uważać takie rozwiązanie za okoliczność sprzyjającą rozpraszaniu się dzieci, jest następująca: "Ze względu na otwartą konstrukcję naszych pokoi dzieci muszą nauczyć się radzić sobie z rozproszeniem. Ma to również znaczenie dla ich późniejszego życia. Mogą sami zdecydować, czy pozwalają sobie na rozproszenie uwagi. Do zadań wymagających wysokiego poziomu koncentracji wyznaczone są kąciki, w których dzieci mogą bawić się i pracować nad rzeczami bez rozpraszaczy".
 

Manuel Wohlrab

Wpływ światła dziennego na rozwój dziecka

Przedszkole LamiKita nie kieruje się żadną dobrze znaną koncepcją pedagogiczną, ale wybrało odpowiednie elementy z różnych koncepcji i opracowało z nich zupełnie nowe podejście. Na przykład, zgodnie z metodą Reggio, LamiKita stara się wspierać mocne strony dzieci, zamiast niwelować ich słabości. Pedagogika Reggio posuwa się jeszcze dalej i przypisuje architekturze oraz wnętrzom, rolę edukatora. Stosując się do tej metody, projekt pomieszczeń powinien być funkcjonalny i zrozumiały dla dzieci. "Pokój z dużymi oknami daje dziecku możliwość obserwacji przyrody, podążania za słońcem czy obserwowania poruszających się chmur," tłumaczy Manuel Wohlrab. "Światło dzienne jest również niezwykle ważne dla funkcjonowania organizmu najmłodszych. Metabolizm, równowaga hormonalna i funkcjonowanie mózgu – na wszystko to wpływa i kontroluje światło dzienne." Niedawno przeprowadzone międzynarodowe badanie wykazało, jak ważne jest światło dzienne dla wzroku najmłodszych. Na dłuższą metę, brak dostępu do światła dziennego może prowadzić do krótkowzroczności. Dzięki spędzaniu przez dzieci od 30 do 120 minut dziennie na świeżym powietrzu, zaburzenie wzroku znacznie się zmniejsza. Ponieważ luminancja z góry jest trzykrotnie większa niż luminancja z boku, świetliki szczególnie dobrze nadają się do doświetlenia pomieszczeń światłem dziennym. Są one dostępne w szerokiej gamie wzorów i rozmiarów. Okrągłe szklane świetliki, takie jak LAMILUX Glass Skylight F100, prezentują się wyjątkowo estetycznie.

youtube-placeholder

Światło i cień jako towarzysze zabaw

Przy projektowaniu placówek opieki dziennej, należy wziąć pod uwagę jak ważną rolę gra wysokiej jakości zacienienia. Szczególnie w sypialniach lub podczas dżemki ważne jest, aby dzieci mogły odpocząć w zaciemnionym pokoju. Dodatkowo, podczas letnich miesięcy pomieszczenia muszą być chronione przed upałem, a w przypadku za dużego nasłonecznienia, nauczyciele potrzebują możliwości stworzenia cienia. "Cień nie oznacza ciemności. Światło i cień są również doskonałymi towarzyszami zabaw," tłumaczy Manuel Wohlrab. Jak wygląda połączenie światła z drewnem? Co się zmienia, gdy światło uderza w szkło? Jak powstają odbicia lustrzane? Kiedy mój cień jest mały, kiedy duży? Dlaczego nie mogę dotknąć światła i cienia? Te pytania budzą w dzieciach ducha badań i pomagają im lepiej zrozumieć naturę i prawa fizyki.

Drzewo w przedszkolu

Kiedy Manuel Wohlrab jest pytany o przykład idealnego przedszkola, promienieje i odpowiada: „Zdecydowanie jest to:  Placówka LamiKita. Tu spełniają się marzenia pedagogów. Zalane światłem pokoje i duża przestrzeń zewnętrzna to coś wyjątkowego." Aby to wszystko zrealizować, potrzebni są jednak niezawodni partnerzy i rzemieślnicy. LAMILUX zamontował w LamiKita osiem okrągłych, szklanych świetlików o średnicy 150 cm oraz okrągły, szklany dach o średnicy 270 cm. Dzięki zastosowanym elementom łączna powierzchnia przeszklona na dachu placówki LamiKita to prawie 17 metrów kwadratowych. Ponadto wszystkie elementy posiadają potrójne przeszklenie z ochroną przeciwsłoneczną i zewnętrzną osłoną przeciwsłoneczną - które sprawią się idealnie do oglądania chmur i gry cieni przy każdej pogodzie. 

LAMILUX jest profesjonalną firmą w kwestii światła dziennego i oferuje jeszcze więcej pomysłów i inspiracji dotyczących światła dziennego w przedszkolach, żłobkach i szkołach.